Jak sprawdzić, czy masz alergię?


jak-sprawdzic-czy-sie-ma-alergie-870x400

Kaszlesz, kichasz, pociągasz nosem, drapie cię w gardle, miewasz opuchnięte lub zaczerwienione powieki oraz twarz? Kojarzysz, że symptomów tych doświadczasz w tym samym czasie co roku lub w podobnych okolicznościach? Przyczyną twoich problemów może być alergia. Czy rzeczywiście tak jest, możesz sprawdzić na kilka sposobów.

Alergia zajmuje trzecie miejsce na liście najczęściej występujących chorób na świecie. W Polsce zmaga się z nią 12 milionów osób, a ok. 4 miliony Polaków ma astmę – która jest powikłaniem alergii. Ale tylko część wie lub podejrzewa, że na astmę choruje. Dlatego w każdym przypadku, kiedy podejrzewasz u siebie lub u dziecka alergię, idź do lekarza. Bo tylko dzięki odpowiednio przeprowadzonym badaniom możesz dowiedzieć się, czy objawy, które masz, dotyczą uczulenia spowodowanego na przykład przez gluten, czy też są rozstrojem żołądka i jelit, którego przyczyną mogą być na przykład wirusy.

Rodzaje alergii

  • Alergia na roztocza lub/i alergia na kurz – oba rodzaje uczuleń występują jako współistniejące, ponieważ w kurzu znajdują się również roztocza i ich odchody. Alergie te możesz zacząć podejrzewać, kiedy symptomy paragrypowe pojawią się w pomieszczeniu dawno nie używanym i zakurzonym, w sezonie grzewczym (kiedy powietrze jest suchsze niż zwykle). Każde z tych uczuleń to alergia wziewna. Wykryjesz je, jeśli zaczniesz baczniej obserwować oznaki wysyłane przez twoje ciało – szczególnie, kiedy znajdziesz się w pomieszczeniu, którego dawno nikt nie sprzątał.
  • Alergia skórna – to typowa alergia kontaktowa, która objawia się po kontakcie ze środkiem chemii domowej, owocem powodującym uczulenia lub inną substancją. Najczęściej manifestuje się w postaci wyprysku, zaczerwienienia lub łuszczącej się skóry. Jeśli kojarzysz tego typu objawy z obecnością wymienionych czynników (np. noszenie kolczyków z niklem, mycie okien bez stosowania rękawic ochronnych), prawdopodobnie trzeba cię wysłać na dodatkowe badania na alergię.
  • Alergia na słońce – doświadczysz jej (i to szybko), opalając się bez odpowiedniego przygotowania skóry na dużą dawkę promieniowania UV. Jeśli nawet po krótkim kontakcie ze słońcem skóra jest silnie zaczerwieniona, swędzi, szczypie i piecze, to prawdopodobnie masz uczulenie na słońce.
  • Alergia na trawy – jeśli podczas pobytu na łonie natury doświadczysz kataru siennego, łzawienia oczu i drapania w gardle, dokucza ci prawdopodobnie alergia wziewna – konkretnie alergia na pyłki kwitnących traw i zbóż.


Jakie badania na alergię?

  • Wywiad medyczny – połączony jest z badaniem medycznym, którego celem jest ustalenie dokładnych objawów alergii i czynnika, który ją wywołuje. Podczas badania lekarz będzie oglądał zmiany na skórze, oceniał stan błon śluzowych jamy ustnej i nosowej oraz – jeśli to będzie możliwe – pobierze próbkę wydzieliny nosowej do badania.
  • Skórne testy na alergię – to badania dodatkowe, stosunkowo mało kosztowne, dzięki którym w krótkim czasie można ocenić, czy skóra reaguje alergią na konkretny składnik wywołujący uczulenie, głównie z kategorii substancji wywołujących alergie wziewne: roztocza, kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych. Najlepiej testy te wykonać na przełomie późnej jesieni i zimy. Przeprowadzane są na skórze przedramion, na którą nakładane są próbki alergenów. O reakcji alergicznej świadczą czerwone nacieki w miejscu aplikacji środka.
  • Testy na obecność przeciwciał IgE całkowitych oraz swoistych – przeprowadzane są u osób, które powinny być przebadane pod kątem reakcji uczuleniowych, ale ze względu na okoliczności nie mogą lub nie chcą wykonać testów skórnych. Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania jest m.in. alergia w ciąży. Badania wykrywają obecność immunoglobuliny IgE, czyli służą wykryciu w badanej próbce krwi tych przeciwciał i określenia, przeciw jakiemu alergenowi są one skierowane.
  • Alergiczne testy prowokacyjne – przeprowadzane są w warunkach szpitalnych, ponieważ organizm może zareagować na podany alergen bardzo silnie i ostro. Zalecane do zastosowania w badaniach nad alergiami pokarmowymi, uczuleniami na lateks i przy wystąpieniu pokrzywki.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek