Choroby chirurgiczne wieku dziecięcego

Są jednak choroby, których leczenie bezwzględnie wymaga interwencji chirurgicznych i czasem dotykają one również dzieci.
Jakie to są choroby, w jaki sposób się je leczy? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Najczęstsze choroby wymagające operacji u dzieci

Chirurgia dziecięca ma zdecydowanie odmienną specyfikę od chirurgii ogólnej dorosłych. Znaczną część operacji wykonywanych u dzieci stanowią bowiem korekcje wad rozwojowych lub wrodzonych, które u osób dorosłych praktycznie się nie zdarzają lub przebiegają zupełnie inaczej.

 Chorobami, które wymagają interwencji chirurga dziecięcego są:

  • przepuklina pachwinowa, pępkowa, kresy białej;
  • zmiany skórne np. znamiona barwnikowe, wyrośla, guzki;
  • wady wrodzone lub rozwojowe układu pokarmowego;
  • wady układu moczowo-płciowego np. stulejka, wnętrostwo, wodniak jądra;
  • niektóre choroby nowotworowe;
  • wady układu oddechowego.

Niektóre z zabiegów, mających na celu wyleczenie wymienionych chorób, wymagają znieczulenia ogólnego i przynajmniej kilkudniowego pobytu w szpitalu, natomiast pozostałe mogą odbyć się w trybie ambulatoryjnym.

Interwencje chirurgiczne u dzieci w stanach nagłych

Niestety nie wszystkie interwencje chirurgiczne mogą być zaplanowane. Czasem pojawiają się choroby lub urazy, które wymagają diagnozy i leczenia operacyjnego w trybie pilnym i mogą to być:

  • urazy, w tym wypadki komunikacyjne, prowadzące do złamań lub obrażeń narządów wewnętrznych;
  • oparzenia termiczne lub chemiczne;
  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • niedokrwienie jelit wywołane np. uwięźnięciem przepukliny, wgłobieniem jelit.

Lekarz musi wykazać się nie tylko fachową wiedzą medyczną i umiejętnościami chirurgicznymi, ale również ogromną wrażliwością w stosunku do dziecka.

Jak przebiega wizyta u chirurga dziecięcego?

Wizyta u chirurga dziecięcego nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Warto przynieść ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną dziecka oraz książeczkę zdrowia. Lekarz przeprowadzi najpierw wywiad z rodzicem, w przypadku starszych dzieci ‒ również z dzieckiem, a następnie zbada małego Pacjenta. Na podstawie obrazu klinicznego oraz uzyskanych informacji, lekarz zaplanuje dalsze postępowanie, zleci ewentualne badania dodatkowe, omówi przebieg potencjalnego leczenia operacyjnego, przedstawiając jego korzyści i ryzyko. Warto zadawać chirurgowi dziecięcemu pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i wybrać najkorzystniejszą dla dziecka opcję terapeutyczną.

Dzięki rozwojowi medycyny i technologii ryzyko, jakie niesie za sobą operacja, znacznie się zmniejszyło. Zabiegi chirurgiczne są obecnie częściej wykonywane laparoskopowo lub endoskopowo, pozostawiając po sobie mniejsze blizny i wymagając znacznie mniej czasu na rekonwalescencję.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?