Echo serca - jakie choroby wykrywa?

Czym jest i jak przebiega echo serca?

Echokardiografia jest bezinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym badaniem obrazowym. Wykonane przez wykwalifikowanego lekarza badanie pozwala na wykrycie wad w budowie anatomicznej mięśnia sercowego, ocenę przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i krwionośnych, kurczliwość serca czy pracę zastawek. Echo serca przeprowadzone może być zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest echokardiograficzne badanie przezklatkowe. W zależności jednak od potrzeb stosowane są inne metody, wśród których wymienia się między innymi echo serca przezprzełykowe (TEE), echokardiografię obciążeniową lub dopplerowską.

Przezklatkowe echo serca nie wymaga specjalnego przygotowania. Badany kładzie się na lewym boku, z lewą ręką pod głową. Prawa ręka ułożona jest wzdłuż tułowia. Osoba wykonująca badanie nakłada na głowicę ultrasonograficzną specjalny żel sprzęgający, a następnie przykłada ją do klatki piersiowej pacjenta. Wykonując powolne ruchy, lekarz przesuwa sondę po ciele pacjenta, uwidaczniając różne przekroje serca. Może on poprosić pacjenta o wykonanie wdechu, wydechu lub kilkusekundowe wstrzymanie oddechu. Badanie zwykle trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Wskazania do wykonania echokardiografii

Wśród bezwzględnych przyczyn wskazujących na konieczność wykonania echa serca wymienia się występowanie duszności i bólu w klatce piersiowej. Wśród innych wskazań wymienia się między innymi:

  • monitorowanie przebiegu chorób układu krążenia i ocenę skuteczności wprowadzonej kuracji;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • stwierdzone wady serca;
  • przebyte zawały;
  • chorobę zakrzepową.

Echo serca – co pokazuje i jakie schorzenia można wykryć?

Badanie ultrasonograficzne serca pozwala ocenić budowę serca (jego wymiarów i kształtu) oraz naczyń krwionośnych, sprawdzić grubość i ruchomość ściany serca, ocenić pracę mięśnia sercowego czy zweryfikować prawidłowość pracy zastawek serca. Posiadający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie lekarz na podstawie obrazów z ultrasonografów może wykryć takie problemy jak:

  • nadmiar płynu w worku osierdziowym;
  • powiększenie lub pogrubienie ścian serca (tzw. kardiomiopatię);
  • wrodzone wady serca;
  • uszkodzenia powstałe wskutek zawału;
  • zapalenie wsierdzia lub mięśnia sercowego.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?