RTG klatki piersiowej - co pokazuje, kiedy jest zlecane?

Na czym polega RTG klatki piersiowej?

Badanie RTG klatki piersiowej jest szybkim i nieinwazyjnym sposobem na ocenę stanu płuc, dróg oddechowych, serca, a także naczyń i kości w obszarze pomiędzy szyją a przeponą. Jego wykonanie wiąże się z ekspozycją organizmu na niewielką dawkę promieniowania jonizującego, co wpływa na organizm jedynie w niewielkim stopniu. Z tego powodu nie zaleca się wykonywania tego badania u kobiet w ciąży i u osób poniżej 18. roku życia. Nie należy również poddawać się temu zabiegowi częściej niż dwa razy do roku.

Do samego badania nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Przed prześwietleniem pacjent zdejmuje wierzchnią odzież (od pasa w górę), bieliznę oraz biżuterię. Następnie, w zależności od sposobu badania, pacjent kładzie się na stole diagnostycznym bądź w pozycji stojącej opiera się klatką piersiową o wertigraf. Pacjent zostaje poproszony przez osobę wykonującą badanie o nabranie powietrza oraz zatrzymanie oddechu na kilka sekund. Zazwyczaj badanie wykonuje się w dwóch projekcjach: przednio-tylnej oraz bocznej. W zależności od ilości wykonywanych zdjęć badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Co uwidacznia RTG klatki piersiowej?

Poprawnie wykonane zdjęcia rentgenowskie pozwalają na ocenę rozmiaru i dokładnego położenia serca, węzłów chłonnych śródpiersia czy dostrzec płyn w jamach opłucnowych. Dzięki dokładności badania można z dużą precyzją stwierdzić istnienie ewentualnych zmian chorobowych takich jak:

  • gruźlica;
  • rozedma płucna;
  • zapalenie płuc;
  • zmiany o charakterze nowotworowym;
  • niewydolność serca i układu krążenia;
  • zmiany miażdżycowe, śródmiąższowe lub torbielowate;
  • wady serca;
  • obrażenia lub zaburzenia rozwojowe w obszarze klatki piersiowej.

Rentgen klatki piersiowej – nie tylko diagnostyka, ale też profilaktyka?

Badanie RTG klatki piersiowej stanowi nieocenione źródło diagnostycznie nie tylko w pulmonologii, ale także w kardiologii. Wśród wskazań do jego wykonania wymienia się m.in. ból w klatce piersiowej, nawracające duszności oraz długotrwały, niepokojący kaszel. Badanie rentgenowskie wykonuje się także w przypadku wystąpienia urazu w obszarze klatki piersiowej.

Oprócz tego istnieją również sytuacje w których RTG klatki piersiowej wykonywane jest cyklicznie. Mowa tu o okresowych badaniach osób wykonujących pracę w szkodliwych warunkach. Specjaliści zaznaczają również, że osoby powyżej 40. roku życia, zwłaszcza palące papierosy powinny być kierowane na RTG raz do roku. Ponadto należy pamiętać, że rentgen klatki piersiowej wykonuje się nie tylko po to, by zdiagnozować ewentualną chorobą, ale również w celu monitorowania skuteczności leczenia lub kwalifikacji do zabiegu operacyjnego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?